שם הרופא:
לפי טיפול: 
לפי אזור:  

ברוכים הבאים לשן בינה, פורטל רפואת השיניים של ישראל!


חדשות רצות


חדשות רצות


חדשות רצות

שיניים רגישות

שיניים רגישות

 

כולנו מכירים את ההרגשה הכואבת והלא נעימה הפוקדת אותנו לעיתים אחרי לגימה ממשקה חם או אחרי ביס קטן מארטיק או גלידה קרה. כאב שיניים חד זה מעיד על שיניים רגישות ונרגיש אותו גם אחרי אכילת מזון מתוק. שמירה על ניקיון הפה היא הטיפול המונע המומלץ ביותר.

האם יש קשר בין נסיגת חניכיים ל- שיניים רגישות ?

בהחלט כן. במצב נורמאלי החניכיים מכסות את השורש ולא מאפשרים לגירוי מכל סוג להגיע לשכבה הפנימית של השן. במצב של נסיגת חניכיים, השורש נחשף ועימו באה רגישות היתר לסוגים שונים של מזון ומשקה. במצב התקין החניכיים וציפוי האימייל של השן מגינות על השורש, אבל במצב של נסיגה, עלולים מזונות אלה לגרות את העצב החשוף ולהביא לרגישות יתר ולעיתים כאב לא נעים.

 אגב, חשיפה זו יכולה להביא גם למצבי עששת והצטברות חיידקים. במקרה כזה התערבותו של רופא שיניים הכרחית וכדאי להיפגש עם הרופא בכל מצב של שיניים רגישות.

 איך מונעים מצב של שיניים רגישות ?

ראשית חשוב לעצור נסיגה של החניכיים. כאמצעי ראשון כדאי לצחצח קצת יותר בעדינות את השיניים ולשם כך מברשת שיניים חשמלית בהחלט תעשה את העבודה כיוון שכאשר הלחץ גדול מדי הן פשוט מפסיקות את פעולתן. בנוסף, התנועה הסיבובית שלהן מסירה ויתר חיידקים מאשר מברשת שיניים רגילה. 2-3 דקות צחצוח שיניים ביות באמצעות מברשת חשמלית יעשו את העבודה.

רופא השיניים או השיננית יכולים להדגים לכם כיצד לעשות זאת נכון.

 שמירה על היגיינה יכולה למנוע שיניים רגישות ?

בוודאי. בריאות השיניים והחניכיים שלכם יחזקו את עמידות השיניים בפני הגורמים שציינו מוקדם יותר. שמירה על היגיינת הפה תמנע עששת, חורים בשיניים ופלאק – שכבת בקטריות הנוצרת על השיניים. בקטריות אלה גורמות לגירוי החניכיים (במידה והן קרובות אליהן) ופגיעה בשיניים.

ביקור תקופתי אצל השיננית רופא השיניים יכול לרפא ולמנוע דלקת חניכיים. אם מתעלמים מדלקת חניכיים היא יכולה להתדרדר למצבים חמורים יותר ואז שיניים רגישות יהיו משחק ילדים לעומת המצב החדש.

האם ניקוי נכון של השן יכול למנוע שיניים רגישות ?

כן. הניקוי בעזרת מברשת שיניים טובה מסיר פלאק. חשוב לצחצח למטה, למעלה ומכל הצדדים. כדי לנקות גם את החלקים אליהם לא מגיעה המברשת השתמשו בחוט דנטאלי.

 ישנם מוצרים שונים לניקוי יסודי בין השיניים, ביניהם קיסמים מיוחדים, התקני שטיפה שעובדים באמצעות לחץ מים ועוד.  ביקור אצל רופא השיניים שלכם ילמד אתכם את הדרכים הטובות ביותר להיגיינת הפה שלכם ואם תעבדו לפי ההוראות תוכלו למנוע שיניים רגישות.

בנוסף, רופא השיניים ימליץ לכם על משחת שיניים מיוחדת המונעת רגישות וחוסמת גישה לעצב. בטיפול הרופא ימרח לכם ג'ל פלואוריד שגם הוא מפחית רגישות.

ייתכן שבעיית השיניים שלכם יותר עמוקה, ואז תעברו צילום ותיקבע לכם תוכנית טיפול שתפתור את הבעיות מהשורש (תרתי משמע).